Kondenzációs kazán hőlégmotorral, hogy a veszteséghő se menjen veszendőbe

A Remeha cég jelentkezett 2011-ben ezzel a rendszerrel (anno 1990-es első kondenzációs kazán után). Az elgondolás ebben az esetben nem a teljesítmény minél olcsóbb előállítása vagy az extrém alacsony hőszükséglet kiszolgálása, hanem a fűtés alkalmával felszabaduló hulladék hő hasznosítása volt.

A hulladék hő hasznosítását leginkább egy külső égésű hőerőgéppel lehet megoldani. Ezt ma leginkább gas_natural_micro_evita-remehaegy Stirling vagy más néven hőlégmotorral (külső hő bevezetésű hőerőgéppel), oldható meg. Az ilyen motorok általában dugattyús-forgattyús mechanizmussal készülnek. A belsőégésű motorokkal szemben a Stirling-motor hőforrása nem a hengerben elégő fűtőanyag, mint az Otto vagy Diesel motoroknál vagy a gázturbinákban, hanem a motoron kívül van. A hőátadási folyamat lehetővé teszi, hogy az összes hőerőgép közül a legjobb hatásfokot nyújtsa: hatásfoka megközelítheti annak az ideális Carnot-körfolyamatnak a hatásfokát, mely az alkalmazott szerkezeti anyagoknál gyakorlatilag elérhető.

Stirling motorral kombinált Remeha rendszer működése a következő: A kazán a fűtés alkalmával hulladékhőt termel, a hulladékhőt a stirling motor munkahengeréhez vezetve annak lendkereke forgásba jön. A lendkerékhez generátort kapcsolva az villamos áramot termel. Az itt említett 26 kW-os kondenzációs berendezés, fűtésben 1-1.2 kW-nyi 230V-os villamos áramot képes termelni. Természetesen ennek a rendszernek is vannak határai, az ügyfelek első kérdése mindig az, hogy miért csak 1-1.2 kW-ot tud előállítani, vagyis a semmi sem elég esete itt is megemlíthető. Megvásárlása speciális esetekben,
illetve technikai kuriózumként javasolt, mert a Remeha Evita és konszern testvére a Baxi Ecogen berendezések ára nagyságrendileg 5-szöröse egy ugyanakkora teljesítményű modern középkategóriás kondenzációs kazánnak.