Épületek modernizálása

IMG_6056Energetikai felújításokról akkor beszélünk egy épület esetében, amikor nem csak az energia leadó (fűtés), hanem az épület hővédelme (a hő bent tartó oldal) is megújul. Hiába van egy modern, energiatakarékos fűtőrendszerem, ha közben az épület a megtermelt és átadott hőt nem képes az épületburkon belül tartani.

A gyakorlatban azt szoktam javasolni a hozzám forduló ügyfeleknek, hogy elsődlegesen az épület hő megtartó képességét javítsuk, és majd csak ezután kezdjünk egy energiatakarékos lehetőleg megújuló alapú új energetikai rendszer kiépítésébe.

Egy épület hő megtartó képességét leginkább az épület határolószerkezeteinek (falak, födémek, alapok) szigeteltsége, tömege, a nyílászárók hőszigetelési képessége valamint az épület fizikai légzárása határozza meg.

Bővebb információt, lapunk Passzívház tudnivalói alatt talál.

 

Egy az ezredforduló előtt készült épület vesztesége átlagosan 100-150W/m2 ez a mennyiség a mai energiaárak mellett érthetően nagy terhet ró a tulajdonosokra.

energieverlust_des_haus

Az ügyfelek mindig azt kérdezik milyen fűtésre cseréljem a meglévőt, de rossz a sorrend. Az elsődleges feladat a hő épületben tartása, mert ezzel arányokkal nagyobb megtakarítás érhető el mint egy fűtőrendszer modernizálásával. Természetesen ez a lépés is nagyon fontos egy energetikai felújítás kapcsán, de a lépések sorában csak az egyik utolsó.

Egy mai modern anyagokból és tervezési alapokkal épült ház energiaszükséglete, átlagosan 30-40W/m2-re tehető ezek az úgynevezett alacsony energiás házak épületek. Az elmúlt években köszönhetően a felállított tervezési és anyagbeépítési standardoknak, megjelentek a Passzívházak is, amelyek a maximum 15W/m2-es energiaszükségletükkel a jelenlegi legtakarékosabbak.

Természetesen a tervezők, akik rendelkezünk a passzívházak tervezéséhez szükséges tudással -a darmstadti Passzívház Intézet ismeretei alapján-, képesek vagyunk egy meglévő régi épület akár passzívház standardnak megfelelő felújításának megtervezésére is. Erre lett létrehozva az EnerPHIT Standard, vagyis az épületfelújítás Passzívház elemekkel. Amennyiben az épületből a bevitt hő már nem szökik ki, a ténylegesen szükséges hőmennyiség is drasztikusan csökkeni fog. Ekkor érdemes a meglévő elavult fűtőrendszert egy lényegesen (1/5-1/10-ed teljesítményű) kisebb, lehetőség szerint az ingyenes napenergiával támogatott rendszerre cserélni.

Ennek a folyamatnak a lépéseit ismerheti meg a téma további aloldalain.