Szürkevizes hővisszanyerő berendezések

Egy passzívházban, mint azt már a passzívház ismeretekben leírtuk, igen szolid hőmennyiségekkel történik az épület egyenivizellatashőellátása és a meleg víz készítés. Egy ilyen épületben a meleg víz előállításra elhasznált energiamennyiség, általában nagyobb, mint a hőpótlásra fordított. A HMV előállítás azonban csak az egyik oldal, hiszen a megtermelt hő normál esetben gyakorlatilag veszendőbe megy. Szerintem sokan elgondolkoztunk már azon, hogy a zuhanyzás közben a csatornába elfolyó meleg vízben lévő energia miért nem kerül hasznosításra. Ezt a zuhanyból, fürdőkádból és a mosógépből elfolyó vizet a szakmában szürkevíznek nevezzük.

Miért is érdemes főleg egy alacsonyenergiás vagy passzívház esetén ezen a jelenséggel foglalkoznunk?

zuhanyzasA gyakorlatban kb. a 38-40C-os víz az, amiben szívesen zuhanyozik, fürdik az emberek többsége. Ez a lábunk alatt, a lefolyóba még mindig csak 1-2 fokot hűlve 35-38C-al érkezik. Ha ezt a hőmérsékletet (hőmennyiséget), egy nagyméretű hőcserélő segítségével az érkező átlagosan 8-16C-os hideg víznek átadjuk, akkor nagyságrendileg 10-12C-os hőlépcsővel, még mindig: 18-28C-ot kapunk. Ez már önmagában is egy kellemes kéz meleg víz, amit a hideg víz ágon egy keverőarmatúrás csaphoz vagy – mint előfűtött víz – a melegvíz tartályhoz /kazánhoz szállítunk.

Hővisszanyerés szürkevízből (zuhany)

Ha kisebb a hőlépcső, vagyis minél kisebb a kívánt meleg víz és a beérkező hideg víz közötti hőmérsékleti érték, annál kevesebb energiát kell felhasználnunk a kívánt hőmérsékletre történő felfűtésre. Ezzel, éves viszonylatban akár 25-50%-os megtakarítást érhetünk el a HMV előállításhoz felhasznált energiában.

 

Hőcserélős lefolyó

Mivel ez az energiamennyiség egy passzívház esetében arányaiban igen magasnak számít, ezért mindenféleképpen érdemes lehet a fenti rendszer segítségével tovább csökkenteni. A minősített passzívházak esetében alap kritérium, hogy a beépített részegységek a Passzívház Intézet által minősítve legyenek. Az Intézet honlapján a minősített berendezések között szerencsére már található ilyen berendezés.

Hőcserélős zuhanytálca

Ez a Wagner Solar GmbH. Ecoshover rendszere, amely elsőként kapta meg a Passzívház Intézet minősítését. Jelenleg a passzívház alapkritériumok ezt a berendezést csak ajánlják, azonban várható hogy rövidtávon bekerülnek majd a passzívházak előirt gépészeti rendszerei közé is.