Rekuperátoros szellőztető rendszerek

Az energiatakarékos épületek és passzívházak legfőbb jellemzője a zárt, légtömör épületszerkezet. A zárt helyiségekben is biztosítani kell a megfelelő frisslevegőt és el kell szállítani a keletkező párát, széndioxidot és egyéb felgyülemlő káros anyagokat.

A hővisszanyerős szellőzés lényege, hogy az elszívó ventilátor által kifújt, elhasznált, párás, meleg rekup_robbantottlevegő hőjével felmelegítik a másik ventilátor által beszívott, friss, szűrt, hideg levegőt. Ezt a műveletet a keresztirányú hőcserélő végzi. A kitűnő hővezető képességű, magas hatásfokú általában alumínium szerkezet (van már könnyen tisztítható műanyag hőcserélő is) jelentősen csökkenti a szellőztetés hőveszteségét, amely jelenleg 95% körüli. Ezért tekinthető a rendszer, talán legfontosabb elemének ez a levegő/levegő típusú keresztirányú hőcserélő, vagy más néven Rekupetátor.

A rendszerek központi (centrális) és helyi (decentrális) kiépítésűek lehetnek:

centralis_luft

 

Centrális rendszer a fent leírt rekuperátoros berendezés, a hozzá kapcsolódó szívó és nyomó oldali légellátó rendszerelemekkel együtt.

 

decentralis_luftdecentralis_luftanlageA decentrális rendszerek általában meglévő vagy régi épületek energetikai felújításakor, – amikor nem lehet vagy csak nagyon magas kölcségek árán lehetne a légszállító hálózatot kiépíteni – kerülnek előtérbe. Mint a nevük is mutatja adott helyiség (általában szoba) légellátását oldják meg. Jelenleg kaphatók olyan kompakt berendezések, amelyek ár és technológia tekintetében is összevethetők egy ugyanakkora központi rendszerrel.

Az energetikai felújítások kapcsán sokszor problémákat vethet fel akár a decentralizált berendezések beépítése is, de mint minden problémára már erre is van megoldás ez pedig, az ablakkeretbe vagy annak párkányába építhető kompakt szellőztető egység: