Pelletkazánok

A pelletkazánok az olajválság után a 80-as években jelentek meg. Több típust különböztetünk meg. pellet_kandallo

A kompakt készülékek (kisebb teljesítmény esetén pelletkályhák) egy egységben tartalmazzák a kazánt, a pellet tárolót és az adagoló csigát.

 

solarfocus_pellettarolovalA külső tárolós berendezések általában, két részre bontható és egymáshoz képest szabadon elhelyezhető egységek. További típus a tároló nélküli, itt a pellet tárolására általában egy külön helyiségben, vagy silóban történik, ezekből adagoló csigával vagy levegős/vákuumos  soalrfocus_terminatirszállítórendszereken juttatják el a kazánig a tüzelőanyagot.

Tüzelőanyagként a pellet és faapríték kombinációja is alkalmazható. Nagyobb teljesítmény esetén a solarcocus_metszetkazán is két   részből áll, az egyik részben történik az égés (égőtér) és egy másikban a hőcserélés.

Ma már szinte mindegyik típusra jellemző a teljesen automatizált üzem, azaz a begyújtás, a pellet adagolása és az égéshez szükséges levegő mennyiség biztosítása a kívánt teljesítmény szerint, mind beavatkozás nélkül történik.

A drágább készülékek esetében a kazán tisztítása és az égéstermék, azaz hamu soalrfocus_optokiszállítása is automatikusan történik. Egyes készülékek a fűtésrendszert és a meleg víz készítést is tudják szabályozni, sőt egyes osztrák típusok (Solarfocus Octoplus) helytakarékossági okokból egy puffertartályba vannak beépítve. A helység termosztáttal történő kommunikáció képessége minden készüléknél alap, így csak akkor termeli a hőt ha arra szükség van. Általában minden kazánra érvényes az, hogy jó minőségű pellettel üzemel biztonságosan. A gyengébb minőségű pellet morzsolódik, a tároló alján fokozatosan összegyűlő porszerű anyag, egy idő után megakadályozhatja, vagy nehézzé teheti az adagoló csiga forgását, ezáltal hibát előidézve. Szintén a rossz pelletre jellemző, hogy az égéstermék a magas hőmérséklet miatt salakosodik, ez pedig ha az égőtálban/rácson van, akkor rontja az égést és sokszor megakadályozza a begyújtást is.

A pellet kazánok figyelemre méltó általában 85% feletti hatásfokkal működnek. Ez részben annak köszönhető, hogy a pellet egy különösen száraz tüzelőanyag, 10 % alatti nedvességtartalommal, valamint nagy fajsúllyal. Ennek köszönhetően adott térfogaton sokkal több a ténylegesen elégethető anyag mennyisége. A pellet égése sokkal egyenletesebb, mert anyaga homogénebb a normál tűzifáénál. Az égéshez szükséges levegő mennyisége is jól szabályozott, így a jobb rendszerek esetében akár 90-94 %-os hatásfokkal is lehet számolni. A magas hatásfoknak köszönhetően a földgázhoz képest versenyképes áron lehet pellettel tüzelni.

Nagyságrendileg 1 m3 földgázt kevesebb mint, 2 kg pellettel tudunk kiváltani. Pellet kazánnal jól szabályozható fűtési rendszert építhetünk ki. Az alapszabályzás egyszerű hőfokkülönbség alapján indítja el az égetést, a lambda szondás szabályzás segítségével a füstgáz minőségét figyelembe véve szabályozhatunk a tökéletesebb égés érdekében. Családi házakhoz általában kisebb teljesítményű kazánokat használnak. Ezek készenléti tárolóját kézzel kell feltölteni pellettel, egy feltöltéssel általában egy hétig működnek felügyelet nélkül. A legmodernebb kazánok (SolarFocus Terminátor) távvezérléssel is működtethetők.

solarfocus_terminatir_linie