Kondenzácós kazánok

Kondenzációs kazánok működése

A kondenzációs kazán működése alapvetően a vízgőz felhasználásán alapszik. A kondenzációs kazánok először az 1980-as években terjedtek el Hollandiában (az újítás a szintén holland Remeha gyár nevéhez fűződik, amely 1978-ban szabadalmazRemeha-Quinta-Pro-45-Vooraanzicht-rechts-3D_presentatieVersietatta először a szerkezetet), ahol mára már a legnépszerűbb fűtési technikává váltak.

Amíg a hagyományos égésű kazánoknál az égéssel keletkezett vízgőz a kéményen át távozik, a kondenzációs kazán a füstgázban lévő energiát (a vízgőzt) hasznosítja, így a fűtés hatásfokát tekintve sokkal eredményesebb azoknál. Ez az eredmény pedig legjobban a több mint 100%-os fűtési értékéből mérhető le csak igazán. A kondenzációs kazánok hatásfoka 107-108% a földgáz fűtőértékére vetítve.

Azonban ezek a kazánok sem perpetuum mobile-ként működnek. Hagyományos, nem kondenzációs, 95% körüli hatásfokú kazánokhoz képest akár 20% energiát is megtakaríthatunk. Működési elvükből adódóan a 100% földgáz elégetésből származó fűtőértékhez hozzáadódik a távozó füstgázból kondenzáció útján visszanyert hőenergia is, amelynek értéke nagyságrendileg 8%.

Azaz, minden eddig elégetett 5 m3 földgáz helyett egy ilyen kazán csak 4 m3-t fogyaszt ugyanannyi hőmennyiség előállításához.